Article Image

5 tipov, ako si vybrať olej na opaľovanie

Začiatok letnej dovolenkovej sezóny nás často postaví pred otázku, ako nájsť najvhodnejší „opaľovák“? Pre ľahšiu orientáciu sme pripravili 5 najdôležitejších kritérií, ktoré si všímať, aby ste si naozaj vybrali najvhodnejší prípravok.

Pri rozhodovaní sa, či je lepší krém, mlieko alebo olej na opaľovanie alebo pri prezeraní obalov, sa sústreďte najmä na:

  1. SPF – ochranný faktor je väčšinou prvá informácia, ktorú si všimnete. A je zároveň aj najdôležitejšia. Označuje koľko krát dlhšie môžete zotrvať na slnku bez spálenia oproti tomu, keby ste sa opaľovali nechránení. SPF sa však týka len ochrany kože pred UVB žiarením. Preto sa uistite, či prípravok na opaľovanie chráni aj pred UVA žiarením, ktoré síce nie je zodpovedné za spálenie, ale spôsobuje pigmentové škvrny, starnutie pokožky a prispieva aj k vzniku rakoviny.
  1. Zloženie - ideálne je, ak spĺňa nielen ochrannú, ale aj hydratačnú či anti-agingovú funkciu. D-pantenol (provitamín B) napríklad pomáha pokožku regenerovať, má hydratačné a upokojujúce účinky. Betakarotén predchádza vzniku pigmentových škvŕn a poskytuje 24-hodinovú ochranu pred slnkom. Vitamín E bojuje proti starnutiu pokožky a vráskam. Rakytníkový olej zase chráni pred škodlivými vplyvmi žiarenia a olej z orecha kráľovského zlepšuje opálenie.
  1. Odolnosť/trvácnosť – tým nemyslíme, koľko vám prípravok vydrží, kým ho miniete, ale nakoľko je odolný voči vode, potu apiesku. Ak máte v pláne aktívnu dovolenku so športovaním a pobytom pri vode, odsledujte si aj tento parameter. A samozrejme, častejšie opätovne aplikujte. Jedno natretie vám rozhodne nevydrží celý deň.
  1. Konzistencia – mlieko, krém, pena, olej na opaľovanie, či dokonca suchý olej? Každý z nich má svoje pre a proti. Na tvár je najvhodnejší krém. Kvôli svojej konzistencii vydrží dlhšie a vynikajúco hydratuje pokožku. Je však ťažšie rozotierateľný a mnoho ľudí sa vyhýba hustej mastnej vrstve na pokožke. Mlieko či pena sú zase ľahšej konzistencie, ale treba ich častejšie opätovne aplikovať. Olej sa zase hodí ľuďom so suchšou pokožkou, pričom treba rátať s mastnejším pocitom na pokožke. Ak vám to prekáža, skúste suchý olej na opaľovanie, pri ktorom sa mastného filmu obávať nemusíte. 
  1. Spôsob aplikácie – každému vyhovuje niečo iné. Niekto má rád menšie tuby, ktoré sa zmestia do kabelky, inému vyhovujú 400ml family balenia. Veľmi praktické sú spreje a čoraz väčšej obľube sa tešia aj prípravky s roll-on aplikáciou. Posledné dve oceníte najmä pri malých deťoch. 

Praktický uzáver - sprej umožní ľahšie aplikovať olej na opaľovanie na pokožku.  Praktický uzáver - sprej umožní ľahšie aplikovať olej na opaľovanie na pokožku.

Ako teda? Mlieko, krém alebo olej na opaľovanie?

Pri preddovolenkovom zhone odporúčame najprv si ujasniť konzistenciu vášho budúceho prípravku na opaľovanie. Ak máte jasno v tom, všímajte si najmä SPF, a to, či prípravok zabezpečí UVA aj UVB ochranu. Ďalšie zloženie a pridané látky sú vždy plusom. S týmto postupom by ste ani pri rýchlom nákupe nemali spraviť chybu.

Náš tip: Vyberte si z ponuky našich prípravkov na opaľovanie, ktoré spĺňajú tie najprísnejšie kritéria.

Dúfame, že náš článok vám výber najvhodnejšieho prípravku na opaľovanie uľahčí. Pri jeho nákupe vám želáme šťastnú ruku a nech vám pobyt na slnku prinesie najmä veľa radosti a nádherné zážitky.

Blogy

Fitzpatrickov test ukáže citlivosť vašej pokožky

Fitzpatrickov test resp. klasifikáciu typov pokožky vyvinul lekár z Harvardskej Univerzity, Thomas Fitzpatrick v roku 1975 a dermatológovia ju používajú dodnes. V teste sa zohľadňuje genetická predispozícia a reakcia pokožky na slnko. Výsledky testu vám [...]

Na opaľovanie v soláriu radšej zabudnite

Prvé solárium uzrelo svetlo sveta v roku 1920 a okamžite sa stalo populárnym predovšetkým v Škandinávii. Odvtedy vznikli stovky tisícok solárnych štúdií po celom svete a prešli mnohými zmenami. Ich žiarenie sa zintenzívnilo, [...]

Poradíme, ako sa starať o pokožku, keď sa ochladí

Niekoľko jednoduchých návykov a zásad, ako sa starať o pokožku na jeseň a v zime, vám pomôže predísť malým nepríjemnostiam, ale aj vážnejším ochoreniam. Po lete, kedy bola pokožka najviac vystavená slnečnému žiareniu, [...]

Exkluzívne ponuky, odborné rady a tipy na tvoj e-mail